Adalet Bakanlığı
TÜRKİYE CUMHURİYETİ
ADALET BAKANLIĞI
SAMSUN ADLİYESİ

    T e l :   (0362) 311 55 00

                              311 56 00

                              311 57 00

    Faks : (0362) 311 56 03

MEDYA İLETİŞİM BÜROSU

    T e l :   (0362) 311 55 00

    Faks : (0362) 311 56 03

    E-mail: samsuncbs@adalet.gov.tr

GÜNÜN MENÜSÜ
RESMİ KURUMLAR

PROTOKOL VE HÜKÜMLÜLER FİDAN DİKTİ....

(12/04/2017)

Adalet Bakanlığına bağlı Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) “Tohumlar Fidana; Fidanlar Ağaca; Ağaçlar Ormana” sloganıyla hayata geçirdiği çalışmayla denetimli serbestlikten yararlanan 40 hükümlü, yeni Diş Hekimliği Fakültesinin yanında bulunan Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Hatıra Ormanı’na fidan dikti. Etkinliğe; Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Başsavcı Vekilleri; Vedat Soğukpınar ile Uğur Sürmeli ve Cumhuriyet savcıları; Sertan Güven, Sacit Akdağ, Olcay Erge, Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. Mehmet Kuran ve Prof. Dr. Vedat Ceyhan, OMÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Menderes Kabadayı, fakülte dekanları, Rektör danışmanları ile öğretim üyeleri ve davetliler katıldı.

Etkinlik öncesi Başsavcı Ahmet Yavuz ve beraberindeki heyet Rektör Bilgiç’i makamında ziyaret etti.

Ağaç dikim alanında üniversite yönetimi, adli erkân, öğretim üyeleri ve hükümlülerce karşılanan Vali Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz ve Rektör Bilgiç denetimli serbestlik kapsamında olan hükümlülerle çeşitli türdeki fidanları toprakla buluşturdu.

OMܒDE 2900 METREKARELİK BİR ALANI KAPSIYOR

Etkinlikte ilk olarak söz alan Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürü Canan Soğukpınar çalışmayla ilgili şu bilgileri paylaştı: “2900 metrekarelik bir alana toplamda 300 civarında, bugün de 150 tane kızılçam ve defne ağaçlarının dikimi yapılacak. Sayın Rektörümüzle de görüştük, daha sonra dikim alanları olarak üniversitenin ne zaman ihtiyacı olursa hükümlülerimizle beraber bu etkinlikleri gerçekleştireceğiz.”

GÖNÜLLÜLÜK ESAS

Canan Soğukpınar’dan sonra konuşan Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz da denetimli serbestlik kapsamındaki hükümlülere müdürlük refakatinde eğitim verdiklerini, kurslar düzenlediklerini ve onları belirli çalışma yükümlülüklerine tabi tuttuklarını belirtti. Başsavcı Yavuz ağaç dikme etkinliğinin de bu çerçevedeki faaliyetlerden biri olduğuna işaret ederek şöyle konuştu: “Yükümlülerimiz bu vesileyle hem hayırlı bir iş yapmış oluyorlar hem de cezalarını infaz etmiş oluyorlar. Tabii bu süreyi denetimin esas olduğu bir serbestlik altında geçiriyorlar. Denetimli serbestlik kapsamındaki bu kişiler iyi hâl yükümlülerimiz. Bu uygulamaya tabi olmak yükümlünün isteğine bağlı. Yani kendileri gönüllü oluyorlar. Kabul edenler cezalarının çok önemli bir kısmını bu şekilde tamamlamış oluyorlar. Bugün burada bu hayırlı faaliyetimize Sayın Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Rektörümüz hem iştirak ettiler hem de destek verdiler, sağ olsunlar, var olsunlar.”

Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz bu tür hayırlı faaliyetlerin daha da artarak devam etmesini arzu ettiklerini de dile getirdi.

“ÜZERİMİZE DÜŞENİ EL ELE, SEVE SEVE YAPACAĞIZ”

“Böyle bir organizasyonun içerisinde yer almak bizleri fazlasıyla mutlu etti ve el ele böyle bir girişimde yer almayı gurur vesilesi sayıyoruz.” diyen Vali İbrahim Şahin ise bu doğrultuda tedarik ve ekipman anlamında üzerlerine düşeni seve seve yerine getireceklerini vurguladı. Rektör Bilgiç’in fidanlar için bir alan açmasının çok anlamlı olduğunu kaydeden Vali Şahin, Çin’de uygulanan denetimli serbestlik ve şartlı mahkûmiyet uygulamalarından da bahsederek bu tür uygulamalarla hükümlü ya da mahkûmların ürettikleri ve ortaya koyduklarıyla ekonomiye katkıda bulunduklarına dikkat çekti ve bu tür cezai sistemlerin ülkemizde de yaygınlaşması gerektiğine vurgu yaptı.

Vali Şahin gönüllü olarak ağaç dikme uygulamasına katılan hükümlüleri de tebrik ederek onlara hitaben, “Boş bir şekilde zaman geçirmektense bu gönüllülüğünüzle hem kendinize ve ülkeye hem de dünyaya çok şey kazandırmış oldunuz.” dedi.

ZAHMETİN RAHMETE DÖNÜŞMESİ

Rektör Bilgiç de bir zahmetin rahmete dönüşmesini vesile kılan bu tür çalışmalarda her zaman yer alacaklarını belirtti. Prof. Dr. Bilgiç bu anlamda da etkinliğe ortak olup katkıda bulunan herkese şükranlarını sunarak, “Ağaçla toprağın buluşması en güzel anlardan biri, şu an onu yaşıyoruz, sağ olun, var olun.“ şeklinde konuştu.

Fidan dikme etkinliğinde gönüllü olan hükümlüler de bu tür anlamlı ve değerli projelerin içinde olmaktan duydukları mutluluğu ifade ederek daha farklı etkinlik ve projelerde görev almak istediklerini vurguladılar.

Fidan dikimi etkinliği hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Etkinlik İle İlgili Diğer Sitelerde Yer Alan Haberler...

Samsun Valiliği: Valimiz Sayın İbrahim Şahin Ağaç Dikme Etkinliğine Katıldı Habere Git

Ondokuz Mayıs Üniversitesi:: Tohumlar Fidana, Fidanlar Ağaca, Ağaçlar Ormana Habere Git

Milliyet: Protokol Ve Hükümlüler Fidan Dikti Habere Git

HAVA DURUMU

SAMSUN

SİTEMİZİ
 

kişi ziyaret etmiştir.

T.C. Adalet Bakanlığı Samsun Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2016 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←